Výrobcovia / značky

Výhody technológie Z-Wave

Z-Wave bola vyvinutá pre bezdrôtovú kontrolu a ovládanie zariadení v domácnosti ako napríklad svetlá, rôzne senzory, zámky na dvere, termostaty a podobne. Dom alebo domácnosť sa vďaka tomu stáva "SMART". Inteligentný dom, resp. chytrá domácnosť má bývanie a život zjednodušiť, spríjemniť a zvýšiť jeho bezpečnosť a komfort.

A práve technológia Z-Wave spĺňa všetky predpoklady pre ideálnu chytrú domácnosť, chytré bývanie:

  • spoľahlivosť a bezpečnosť komunikácie
  • jednoduchosť inštalácie
  • nízka spotreba energie
  • ovládanie na diaľku alebo lokálne
  • množstvo dostupných zariadení, kompatibilita
  • dostupná cena

 

Jednoduchá inštalácia

Z-Wave elektronické zariadenie napr. vypínač alebo termostat, stačí jednoducho zapnúť, pridať do Z-Wave siete a okamžite ho môžete ovládať cez PC, tablet alebo mobilný telefón. Inštalácia väčšiny Z-Wave zariadení je rovnako jednoduchá ako výmena žiarovky a zvládne ju naozaj každý. Samozrejme niektoré zariadenia, ako napríklad spínacie relé (modul pod omietkou), si vyžadujú odbornú inštaláciu keďže ide o zásah do elektroinštalácie.

Flexibilita a modulárnosť

Z-Wave je bezdrôtová technológia, takže na inštaláciu nepotrebujete žiadne dodatočné káble. Mať inteligentný dom je naozaj jednoduché a môžete sa rozhodnúť kedykoľvek, pretože na inštaláciu Z-Wave zariadení nie sú potrebné stavebné úpravy. Znamená to aj, že keď sa dnes rozhodnete ovládať a kontrolovať osvetlenie, o mesiac môžete pokračovať s kontrolou kúrenia alebo inštaláciou senzorov pohybu.

Cenová dostupnosť

Veľmi dôležitou výhodou Z-Wave je oproti tradičným riešeniam inteligentných domov a domácností ako napríklad KNX, X10 ale aj ZigBee, je cenová dostupnosť. Keďže na inštaláciu nepotrebujete špecializovanú firmu, nemusíte robiť stavebné zásahy a pre rozšírenie sa môžete rozhodnúť kedykoľvek, sú Z-Wave riešenia domácej automatizácie cenovo výhodné a dostupné už pre každého. Môžete tak na diaľku ovládať a kontrolovať okrem Vášho domu alebo bytu aj napríklad chatu, záhradný domček alebo garáž.

Spoľahlivosť a bezpečnosť

Všetky Z-Wave zariadenia medzi sebou komunikujú bezdrôtovo, preto je veľmi dôležité aby ich komunikácia bola spoľahlivá a bezpečná. Z-Wave štandard definuje potvrdenie každej komunikácie tzv. Acknowledgement (ACK). Znamená to, že napríklad keď pohybový PIR senzor detekuje pohyb v miestnosti, vyšle informáciu do zabezpečovacieho systému, ktorý následne potvrdí, že informáciu prijal.

Veľmi dôležitá je aj bezpečnosť prenosu informácií, hlavne keď jednou z hlavných úloh inteligentného domu je ochrana osôb a majetku. Z-Wave využíva rovnaké zabezpečenie informácií - šifrovanie, ako internetové bankovníctvo. (Z-Wave je výrazne bezpečnejšia ako napríklad EnOcean)

Dosah bezdrôtového signálu

Bezdrôtové technológie majú väčšinou problém s dosahom signálu a rušením (interferencia). Z-Wave frekvencia definovaná pre Európu je 868,42 MHz. To znamená, že oproti iným bezdrôtovým technológiám nie je v domácnosti rušená napríklad mikrovlnkou, telefónmi, WiFi a podobne.

Bežný dosah Z-Wave signálu je v otvorenom priestranstve 100 metrov a vo vnútri budovy do 50 metrov v závislosti od použitých materiálov, ktoré dosah v interiéry znižujú. Okrem toho, Z-Wave je tzv. mesh technológia, teda všetky Z-Wave zariadenia dokážu medzi sebou komunikovať a signál s jedného Z-Wave zariadenia môže byť preposlaný na ďalšie a informácie sa v Z-Wave sieti smerujú (routing) od odosielateľa k príjemcovi. V praxi to znamená, že dosah Z-Wave siete rastie a rozširuje sa s počtom Z-Wave zariadení v sieti. Jednoducho povedané, čím viac Z-Wave zariadení máte v dome, tým je dosah a veľkosť Z-Wave siete väčší.

Kompatibilita a dostupnosť zariadení

Z-Wave je najrozšírenejšia technológia pre domácu automatizáciu na svete. V súčasnosti existuje viac ako 900 rôznych výrobkov od viac ako 250 výrobcov na celom svete. A čo je najdôležitejšie? Všetky Z-Wave zariadenia sú kompatibilné. Znamená to, že vo Vašich riešeniach ovládania domácnosti a kontroly domu, nie ste viazaní na jedného výrobcu. Ochrana investície je preto vyžšia ako pri proprietárnych riešeniach od jedného výrobcu.

Nízka energetická náročnosť

Úspora energie je dôležitá. Niektoré Z-Wave zariadenia ako napríklad senzory teploty, pohybu alebo termostaty, sú napájané na batérie. Preto je efektivita spotreby elektrickej energie veľmi dôležitá. Z-Wave zariadenia sú optimalizované na nízku spotrebu a životnosť batérií sa pohybuje od 1 roka a viac.

Rovnako dôležitá je aj ochrana zdravia ľudí a otázka elektromagnetického smogu (vyžarovanie bezdrôtového signálu a vplyv na ľudský organizmus). Akýkoľvek Z-Wave prístroj (zásuvkový modul, senzor, termostat, stmievač osvetlenia, atď) má veľmi nízke elektromagnetické vyžarovanie, pre porovnanie je približne 4000 krát menšie ako vyžarovanie mobilného telefónu.

 


Naposledy navštívené

Žiadne produkty

Menu

Porovnať 0