Kategórie

Výrobcovia / značky

Najčastejšie otázky o Z-Wave

(Frequently Asked Questions)

 

Ako Z-Wave funguje?

Z-Wave je bezdrôtová technológia, ktorá umožňuje kontrolovať, ovládať a monitorovať bežné zariadenia v dome a domácnosti ako napríklad elektrické zásuvky, termostaty, kotle, pohybové senzory, žalúzie a markízy, garážové vráta, IP kamery, merače spotreby vody a energie a podobne. Z-Wave zariadenia komunikujú navzájom bezdrôtovým signálom s frekvenciou 868.42MHz (EU).

Jednotlivé zariadenia môžu byť ovládané Z-Wave riadiacou jednotkou (s prístupom cez PC, tablet alebo mobilný telefón), diaľkovým ovládačom, nástenným ovládačom alebo aj iným Z-Wave zariadením (napríklad teplotný senzor pošle signál na zapnutie klimatizácie a stiahnutie vonkajších roliet).

 

Čo potrebujem na kontrolu a ovládanie domácnosti?

Mať inteligentný dom a vedieť kontrolovať domácnosť je naozaj jednoduché. Na to, aby Ste mohli Z-Wave zariadenia vo Vašom dome alebo byte ovládať a mať tak SMART HOME potrebujete:

 

Je inštalácia jednoduchá?

Z-Wave zariadenia sú jednoduché na inštaláciu, často Plug-n-Play. Záleží však od druhu produktu a inštalácia je rôzna pre senzor alebo zásuvkový modul, a pre spínacie relé na bojler alebo relé na spínanie el. okruhov. Pri Z-Wave zariadeniach sa kladie dôraz na inštaláciu typu DIY (Do It Yourself).

Ak by Ste náhodou mali problémy s inštaláciou alebo nastavením, návody na obsluhu zverejňujeme pravidelne na našom webe, prípadne nás kontaktujte emailom alebo telefonicky a my Vám radi poradíme.

 

Aké Z-Wave produkty sú dostupné?

Zo všetkých produktov pre domácu automatizáciu ponúka Z-Wave najväčší a najširší výber. V súčasnosti existuje viac ako 900 rôznych Z-Wave výrobkov od 250 výrobcov. Dôvod je jednoducho ten, že technológia Z-Wave je pre domácu automatizáciu a inteligentné domy z pomedzi všetkých bezdrôtových technológií najvhodnejšia a najlepšia. Všetky dostupné Z-Wave produkty pre Európu nájdete v našej ponuke.

 

Akú spotrebu energie majú Z-Wave zariadenia?

Z-Wave technológia bola optimalizovaná na čo najnižšiu a najefektívnejšiu spotrebu energie. Z-Wave zariadenie môžu byť napájané na elektrickú sieť 110/230 VAC, 12/24 VDC alebo na batérie (priemerná životnosť batérií je viac ako 1 rok). Napríklad spotreba Z-Wave relé modulu Fibaro je menej ako 0.8W.

 

Aký dosah má bezdrôtový Z-Wave signál?

Dosah Z-Wave signálu je v otvorenom priestranstve do 100 metrov, v budove a interiéry od 30 do 50 metrov.

 

Bude dosah Z-Wave signálu dostatočný aj vo veľkom dome?

Z-Wave používa mesh topológiu, teda všetky zariadenia vedia navzájom komunikovať. Okrem toho, Z-Wave zariadenia vedia preposlať a smerovať signál určený pre iné Z-Wave zariadenia (routing). Týmto spôsobom dosah a pokrytie bezdrôtovej Z-Wave siete rastie s množstvom zariadení vo Vašom dome. 

 

Koľko Z-Wave zariadení môžem mať v dome?

V podstate koľko chcete. Avšak jedna Z-Wave riadiaca jednotka (IP Kontroler) môže ovládať maximálne 232 Z-Wave zariadení.

 

A čo elektromagnetický smog, nie je Z-Wave signál zdraviu škodlivý?

Nie, Z-Wave štandard definuje, že maximálny vyžarovací výkon je 10mW a tento výkon môže byť vyžarovaný iba počas 1% času (duty cycle). Pre porovnanie, vyžarovací výkon mobilného telefónu je 2000mW. V celkovom porovnaní je vyžarovanie Z-Wave zariadení 4000x menšie ako mobilného telefónu.

 

Je Z-Wave signál v domácnosti rušený, interferuje s WiFi?

Nie, Z-Wave frekvencia bola pre EU stanovená na 868.42MHz. Bežné WiFi štandardy v domácnostiach sú na frekvenciách 2.4 resp. 5GHz.

 


Naposledy navštívené

Žiadne produkty

Menu